ÖYP Araştırma Görevlileri Derneği (Önemli Duyuru)

ÖYP Araştırma Görevlileri,

bilindiği üzere ÖYP içerisindeki bir çok sorunu giderebileceğine ilişkin beklentilerinizi muhafaza ettiğiniz yeni esas ve usuller açıklanmıştır. Ancak beklentilerin aksine yeni esas ve usullerde bir çok konunun netleşmesi gibi olumlu bir duruma karşın daha önceki esas ve usullerde de avukat arkadaşlarımız tarafından eleştirilen ve kanunları esas almayan düzenlenmelerin var olması ya da bu düzenlemelerin bazı üniversiteler tarafından esas ve usullere dayandırılarak uygulamaya konulmasının; yeni esas ve usullerde kesin maddelerle meşru hale getirildiği kanaatindeyiz. Elbette bizler mahkeme yada yasal merciler değiliz. Bunu sadece bir düşünce olarak öne sürüyoruz.

Derneğimizin 2012 Mart ayından itibaren resmi olarak faaliyetini sürdürdüğünü birçoğunuz biliyorsunuz. Bu süreçte derneğimizin kuruluş amacına hizmet edebilmesi adına yeni bir dernek tüzüğü değişimi yapılmış bu değişlikle derneğimize “Yönetmelikler ve genel uygulamaların, kanunlar ve anayasaya aykırılığı durumunda dernek adına yasal işlem başlatma” yetkisi tanınmıştır. Öte yandan ÖYP ile ilgili kurumlar ile temasa geçerek süreçle ilgili problemlerin çözümüne yönelik çalışmaların yapılabilmesi için derneğin temsiliyet gücünü artırmak adına üniversiteler genelinde temsilcilikler açılmasına karar verilmiştir. Temsilcilik seçimi konusu önümüzdeki ay içerisinde netlik kazanacaktır. Ancak temsiliyet gücünün artırılması için facebook yada www.oyp.org.tr gibi iletişim kanallarına katılmanızdan öte resmi olarak üye olmanız gerekmektedir. Üyelikler bizim temsiliyet gücümüzü artırmanın yanı sıra çalışmalarımızda gereken maddi (dava açılması durumunda yargılama giderleri, kırtasiye masrafları vb.) koşulların aşılmasını için önem arz etmektedir. Sorunlar hepimizin sorunlarıdır. Belki bugün sizinle ilgili olmayan bir grup araştırma görevlisi arkadaşımızın problemleri daha sonra sizin de probleminiz haline gelebilir. Bu yüzden mesleki dayanışma ve bütünlüğü sağlamak bu noktada oldukça önemlidir. Bireysel anlamda elbette haklarınızı yasal olarak temin etme hakkına sahipsiniz. Ancak bu size bireysel bir çözüm sağlayacağı gibi maddi olarak da külfet getirecektir. Ayrıca dernek adına açılacak davalarda elde edilecek sonuçlar ÖYP’de ki tüm araştırma görevlilerinin haklarının korunmasına yönelik kazanımlar sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz üyelik işlemleri sizler için çok zor bir süreç değildir. Web sayfamızdan temin edeceğiniz üyelik formu, fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopinizi posta yoluyla yazışma adresimize göndermeniz yeterlidir. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz faaliyetlerin sürdürülebilmesi için gereken maddi imkanın sağlanması adına aylık 1 TL olan üyelik aidatınızı, dernek bütçesini oluşturmak için 10 aylık peşin olarak göndermenizi rica ediyoruz. Yatıracağınız aidatlar valiliğin bilgisi dahilinde hazırlanmış gider makbuzu şeklinde kesilecektir. Bu makbuzlar üyeliği genel merkeze başvuru şeklinde yapmanız durumunda mali külfet oluşturmaması açısından tarayıcı ile taranarak email adreslerinize yollanacaktır. Sonraki zamanlarda temsilciliklerin açılması durumunda temsilciliklere valilik izni ile dernek adına aidat makbuzu kullanma yetkisi tanınacaktır. Böyle bir durumda üyelik işlemlerinizi temsilcilik aracılığı ile de gerçekleştirme şansımız olacak. Ancak fiili bir biçimde mümkün olduğu kadar hızlı hareket edebilmemiz için üyelik işlemlerini temsilcilikler açılmadan önce gerçekleştirmenizi temenni ediyoruz. Son olarak; temsilci olarak görev almak isteyen arkadaşlarımızın mutlaka resmi olarak üyelik için gerekli belgeleri ve aidatlarını genel merkez yazışma adresine göndermeleri gerekmektedir. Saygılarımızı sunarız. 

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   5905 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret77923
Site Haritası